اندیشه و آثار تبلیغی استاد مطهری(ره) از منظر رهبر معظم انقلاب 1

  • PDF

علی اصغر ترکاشوند،گروه معرفتی پژوهش سیما،تیرماه 1393

مقدمه

بی‌تردید تا وقتی که جامعه به یک تفکر نیاز دارد و از آن تغذیه می­شود، زنده خواهد بود. شهید مطهری(ره) زنده است، چون همچنان منبع مهم تغذیه فکری محسوب می­شود. امام خمینی(ره) آثار استاد مطهری(ره) را بی‌استثنا مفید و ارزنده می‌داند و می ‌ فرمایند: «این عالم بزرگ، مرحوم آقای‌ مطهری(ره) یک فرد بود، جنبه­های مختلف در او جمع شده بود و خدمتی که به نسل جوان و دیگران مرحوم‌ مطهری(ره) کرده است، کم کسی کرده است. آثاری که از او هست، 
بی­استثنا، همه آثارش خوب است. و من کس، دیگری را سراغ ندارم که بتوانم بگویم بی‌استثنا آثارش خوب است. ایشان بی­استثنا آثارش خوب است، انسان­ساز است؛ برای کشور خدمت کرده، در آن حال خفقان، خدمت­های بزرگ کرده است این مرد عالی­قدر.» (بیانات امام خمینی، 12/2/1358)

دلیل استقبال جامعه علمي از افكار استاد مطهری(ره) به عقلانی بودن و قوت استدلال شهید مطهری (ره) باز مي‌گردد. عقل و استدلال‌هاي عقلانی ايشان فراجهانی است و به منطقه و زمان خاصی محدود نمي­گردد. تفکری که پشتوانه قوی از استدلال و عقل داشته باشد، همواره در جان انسـان‌ها زنده خواهد ماند. رسـانه ملي به­ عنوان مؤثرترين رسانه در افكار عمومي، با توجه به مخاطبان گسترده­اي كه دارد می‌تواند با بهره‌گیری از انديشه‌هاي استاد مطهري (ره)، كمك شايان توجهي به تسهيل و تحقق مهندسي فرهنگي كشور مبتنی بر نظام دینی- كه همواره مورد تأكيد رهبـر معظـم انقـلاب بـوده اسـت ـ بنمايد.

رسانه ملی با توجه به ظرفیت اثر گذار خود می ‌ تواند ضمن شناسایی ابعاد مختلف اندیشه این استاد بزرگ از ظرفیت دیدگاه ‌ های ایشان به منظور ترویج هرچه بهتر دین در عرصه ‌ های مختلف استفاده نماید رسانه با استفاده از شیوه ‌ های هنری جذاب واثر گذار خود- که بخش ‌ هایی از آنها در این نوشتار ذکر می ‌ شود- اندیشه استاد مطهری(ره) را می تواند به شیوه ‌ های مستقیم، غیر مستقیم وتک مضرابی بدون اینکه به صورت شعاری وتبلیغاتی باشد در حوزه ‌ های برنامه ‌ سازی نهادینه نماید و این امر مهم میسر نخواهد شد مگر اینکه مدیران ،سیاستگذاران رسانه اهمیت این مسئله را درک وبه پیگیری عملیاتی آن اقدام نمایند و با همت وپشتکار لازم نسبت به این امر مهم اقدام نمایند.

به منظور عملیاتی نمودن اندیشه‌های این استاد در نوشتار حاضر تلاش شده است ظرفیت های تبلیغی اندیشه استاد مطهری(ره) 

1- امکان ساده ­سازی افکار و اندیشه‌ها

از ظرفیت‌های مناسب جهت تصویر‌سازی اندیشه استاد مطهری(ره) امکان ساده سازی این دیدگاه‌ها است . رهبر معظم انقلاب در این رابطه می‌فرمایند: « آقای مطهری(ره) مکتوباتشان بسیار رسا و خوب است؛... الان در کشورهای پیشرفتۀ غربی، آموزش فلسفه به کودکان، یک رشته است. ممکن است در این جا اصلاً به ذهن کسی خطور نکند که مثلاً می­شود به یک بچۀ ده­ساله فلسفه آموخت؛ در حالی که آن­ها به این فکر رسیده­اند که می­شود فلسفۀ ملاصدرا به ذهن بچۀ ده­ساله تنزل داد و به او آموخت، این یک فن است. خدای متعال بشر را از لحاظ استعدادها و قابلیت­ها بی­نهایت آفریده است. حد و اندازۀ توانایی­های جسمی ما هزار برابر چیزی است که تاکنون استفاده کرده­ایم. فرض بفرمایید اول تا آخر کتابی را وقتی خوب، با دقت و حواس جمع مطالعه می­کنیم، پنج دقیقه وقت ما را می­گیرد، بعد می­بینیم روش­هایی پیدا شده که همین انسان می­تواند این پنج دقیقه را در بیست ثانیه نگاه کند و بخواند. پس پیداست که نقص در ماست که آن روش خاص و آن «سنه­الله» را پیدا نکرده­ایم. یکی از کارهایی که روی آثار آقای مطهری(ره) می­تواند انجام شود، این است که کاری انجام شود که یک جوان هفده-‌هیجده سالۀ باسواد اگر دقت کند، بتواند این آثار را بخواند و بفهمد. همت بگمارید، دستگاهی پدید بیاورید و راهی علمی پیدا کنید تا بشود این آثار را در تفکر بچه­های دبستانی هم وارد کرد. شما ببینید اگر ما بتوانیم در کتاب­های درسی و قصه و در کارهای دستی و عملی بچه­های دبستانی این­ها را بگنجانیم، چه به وجود خواهد آمد و انسانی که با این فکر پرورش پیدا کند، چه خواهد شد. »( رهبر معظم انقلاب،12/2/79)

2- تنوع اندیشه‌ها و موضوعات

از ظرفیت‌های اندیشه استاد مطهری(ره) تنوع در زمینه‌های مختلف است که می‌تواند در حوزه‌های مختلف 
برنامه‌سازی مورد استفاده قرار بگیرد رهبر معظم انقلاب در این رابطه می‌فرمایند: «من یک وقت گفتم این نظام جمهوری اسلامی، بر پایۀ آن تفکر و برداشتی از اسلام بنا شده است که آقای‌مطهری(ره) ارائه کرده­اند. آنچه که می­توانست از لحاظ معارفی، پایۀ یک نظام اسلامی بشود، همان کاری بود که ایشان کردند و این به خاطر درک و تشخیص صحیح موقعیت داخل کشور بود که ایشان داشتند. من حالا می­خواهم به شما عرض کنم که اتفاقاً امروز هم دنیا در همان شرایط است؛ یعنی امروز دنیای غرب، دقیقاً در همان شرایطی است که یک پیام معنوی می­تواند آن را کاملاً به خود جذب و مشغول کند. آن پیام معنوی هم می­تواند همین پیام شهید مطهری(ره) باشد. بخش به اصطلاح قرآنی و حدیثی و بحث معارفی‌اش را عرض می­کنم. آن مباحث فلسفی و این­ها جداست و یک حرف دیگر است. اگر مثلاً آثار ایشان- همان سخنرانی­هایی که ایشان دارند، سخنرانی­های عرفانی، معنوی، «گفتارهای معنوی»- را شما الان با یک ترجمه و ویرایش خوب در اروپا و آمریکا پخش کنید، دل­های بسیاری را جذب خواهد کرد و کسان زیادی به این­ها جذب خواهند شد. یعنی امروز تشنۀ این حرف­هایند.»( رهبر معظم انقلاب،12/2/79)

3-مناسبتی و موضوعی بودن سخنرانی‌ها

از قابلیت‌های ویژه اندیشه استاد مطهری(ره) جهت استفاده در رسانه وجود فایل‌های سخنرانی ایشان است .استاد مطهری تقریباً در رابطه با بیشتر موضوعات و مناسبت‌های دینی و اجتماعی ورود پیدا کرده است وبا کلام فصیح واثر گذار خود به اظهار نظر پرداخته است که فایل های سخنرانی آن موجود است در این رابطه رسانه ملی به مناسبت‌های مختلف می‌تواند از این فایل‌های صوتی استفاده نماید وحتی پاسخ بخش قابل توجهی از شبهات را می‌توان با کلام خود استاد مطهری(ره) وبه شیوه هنری جذاب ارائه نمود.رهبر معظم انقلاب در رابطه با ضرورت استفاده از کلام صوتی استاد مطهری(ره) می‌فرمایند:« شما به آثار تبلیغی برخی از بزرگان نگاه کنید! اغلب کتابهای مرحوم آیه­الله شهید مطهری (رضوان­الله تعالی­علیه) سخنرانی­های اوست؛ یعنی تبلیغات اوست که با همین روش و سبکی که شما امروز انجام 
می­دهید، ابلاغ شده است، تبلیغ شده­است، رسانده شده است و ببینید چقدر پرمایه و پرمغز است و می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. »( رهبر معظم انقلاب، 3/10/76)

4-امکان پاسخگویی به شبهات مبتنی بر روش‌ها و آثار

از ظرفیت‌های بالقوه اندیشه استاد مطهری(ره) امکان استفاده رسانه ای از اندیشه ایشان به منظور پاسخ گویی به شبهات است. رهبر معظم انقلاب در این رابطه می‌فرمایند: «شبهات زیاد است. شما اگر در میان جوانان بروید، می­بینید جوان خوب ما هم گاهی در ذهنش شبهه وجود دارد. ایرادی هم ندارد؛ شبهه به ذهن همه می­آید؛ نباید به جوان ایراد گرفت که تو چرا شبهه داری. وقتی ذهن فعال و کارگر شد، شبهه به ذهن می­آید. بر عهدۀ ما طلبه­هاست که این شبهه­ها را با پیشگیری یا با درمان برطرف کنیم. چالش عمدۀ امروز شما این است؛ چه کار می­خواهید بکنید؟ خطاب من، هم به بزرگان حوزه­هاست، هم به طلاب و فضلای جوان حوزه­ها چه کار می­خواهید بکنید؟ ...کاری که شهیدمطهری(ره) کرد، امروز باید همۀ فضلای جوان درصدد باشند خود را برای آن آماده کنند؛ و اگر آماده هستند، اقدام کنند. شهیدمطهری(ره) به عرصۀ ذهنیت جامعه نگاه کرد و عمده­ترین سؤالات ذهنیت جامعۀ جوان و تحصیل‌کرده و روشنفکر کشور را بیرون کشید و آنها را با تفکر اسلامی و فلسفۀ اسلامی و منطق قرآنی منطبق کرد و پاسخ آنها را در سطوح مختلف در مقابل افراد گذاشت؛ از مسألۀ عدل الهی و قضا و قدر و علل گرایش به مادیگری بگیرید- که مسائل، بیشتر ذهنی و عقلی است- تا مسائل مربوط به زنان، تا مسائل مربوط به خدمات متــقابل ایران و اسلام، که این هم تلاشی بود برای روشن کردن ذهن­ها. آن روز عده­ای با گرایش ایران­مداری می­خواستند با اسلام مبارزه کنند؛ ایشان گفت نه، اسلام به ایران خدمت کرده؛ ایران هم به اسلام خدمت کرده. «خدمات متقابل ایران و اسلام» همان­قدر ارزش دارد که کتاب «عدل الهی» شهید مطهری. مرحوم شهید مطهری نمونۀ یک شخصیت روحانی متناسب با زمان است که می‌تواند در چالش اول، کار درست بکند و اقدام بجا انجام دهد. البته شبیه ایشان بازهم داشتیم و بحمدالله امروز هم داریم. امروز در قم فضلای جوانی به این کارها مشغول هستند؛ خوب هم مشغول هستند؛ من با بعضی از آنها و آثارشان آشنایم؛ اما این در حوزه­های ما باید به صورت یک جریان اصیل دربیاید. همه باید خود را با این حرکت و این جریان آشنا کنند. »( رهبر معظم انقلاب، 15/4/83 )

رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: «امروز جوانان ما، با ذهن سیال خودشان سؤال‌هایی دارند. این سؤال­ها را نباید حمل بر ایرادگیری کنید. تا یک جوان سؤالی کرد، بگوییم: «آقا، ساکت!» گویا دارد کفر می­گوید! جوان است. ذهن جوان، سیال است. افکار غلط و استدلال­های نادرست، امروز در همه جای دنیا با توجه به روابط صوتی و بصری که وجود دارد، گسترده است. جوان ما، برایش سؤال به وجود می­آید. چه کسی باید این را برطرف کند؟ من و شما باید برطرف کنیم. اگر شما نروید و آن خلأ فکری را به شکل درست پر نکنید، یا آن سؤال و اشکال را برطرف نکنید، کس دیگری می­رود و به شکل غلط، جواب او را می­گوید. روحانی باید با اندیشۀ ناب اسلامی از بهترینش، مستدل‌ترینش و قوی­ترینش مجهز باشد. ما این‌طور اندیشه‌ها و حرف­ها، بسیار داریم. یک نفر مثل شهیدمطهری (رضوان­الله‌تعالی­علیه)، یک جامعۀ دانشگاهی را در مقابل خود، به قبول و اذعان و تسلیم وا می­داشت. در همان دانشکده­ای که آن بزرگوار تدریس می­کرد، کسانی بودند که به طور صریح، ضد دین تبلیغ می­کردند و درس می­گفتند. آن از ذهنیت صحیح استفاده نمود و فضا را قبضه کرد. »( رهبر معظم انقلاب، 26/3/72 )

سخنرانی ها:

امام خمینی(ره):

•  12/2/1358، به مناسبت شهادت استاد مطهری(ره)

رهبر معظم انقلاب:

•  5/12/70، ديدار با مسؤولان سازمان تبليغات اسلامى‏

•  12/2/77، در جمع مسئولان نظام

•  3/10/76، ديدار علما و روحانيون در آستانه ماه مبارك رمضان‌

•  12/2/79، در جمع مسئولان نظام

•  26/3/72، در جمع علما، طلّاب و روحانيان، در آستانه ماه «محرّم»

•  18/12/82، ديدار اعضاى كنگره‌ى حكمت مطهر

•  15/4/83، ديدار خانواده شهدا و ایثارگران استان همدان‌

روزنامه ها:

•  روزنامه جام جم، ویژه نامه حکمت ناب،12 اردیبهشت 1389

سایت ها:

http://farsi.khamenei.ir

www.mortezamotahari.com/fa/articleview.html?ArticleID=78601

از کدام قسمت وب سایت بیشتر استفاده می کنید؟
نتایج

شما در این صفحه هستید :