امروز    شنبه , 11/مرداد/1393   Saturday , 02/August/2014  - 
 
هوش هیجانی و رضایت از زندگی زناشوئی نسخه PDF چاپ
امتیاز: / 0
بدعالی 
10 تیر 1391

شهین خداوندی راهدانه

اصطلاح هوش هیجانی که جان مایر و پیتر سالووی در سال 1997 آن را مطرح کرد به توانایی شخص در درک احساسات و هیجانات خود و دیگران اشاره دارد به گونه­ای که با استفاده از این قابلیت شخص می تواند تفکر و عملکرد خود را هدایت کند.

پس از آن، گلمن با انتشار دو کتاب چرا هوش هیجانی مهم­تر از هوش عمومی است ، و کار با هوش هیجانی (گلمن، 1995، 1998) این اصطلاح را رایج کرد . وی معتقد است که هوش هیجانی بالا می­تواند کیفیت عمومی زندگی و موقعیت­های شخصی و اجتماعی را ارتقا دهد.

در حال حاضر محققان به مطالعه ابعاد گوناگون هوش هیجانی می­پردازند. بررسی رابطه هوش هیجانی با متغیرهایی چون قدرت رهبری، همدلی، هوش کلامی، برون­گرایی، صراحت، عزت نفس و رضایت از زندگی از جمله این مطالعات­ به شمار می­آیند. برخی نتایج، حاکی از آن است که کفایت­های عاطفی، توان تحمل استرس و حل مشکلات روزمره را افزایش می­دهد و این مهارت­های شخصی می­توانند شخص را در مقابله با فشارهای ناگهانی محیطی موفق کند .

گاتمن و همکاران وی (1994) دریافتند که مؤلفه­های هوش هیجانی می­تواند در رضایت زناشویی مؤثر باشد، چرا که روابط صمیمانه زوجین، نیاز به مهارت­های ارتباطی دارد؛ مهارت­هایی چون توجه افراد به مسائل از دید همسرشان، توانایی درک همدلانه آنچه که همسرشان تجربه کرده است، همچنین آگاهی داشتن و حساس بودن به نیازهای همسر.

با توجه به نقش بسیار مهم رضایت زناشویی در کارایی فردی و اجتماعی افراد و نیز تلقی انسان سالم و کارآمد به عنوان بنیادی­ترین عنصر در جریان توسعه، پیشرفت و سلامت اجتماعی، پژوهش­های متعددی در پاسخ به این سؤال که چه عواملی بر میزان رضایت از زندگی زناشویی تأثیر دارند، صورت گرفته است.

در این باره ، تحقیقات داخلی متعددی در زمینه عوامل مؤثر بر رضایت زناشویی از جمله تأثیر باورهای شخص، ویژگی­های شخصیتی و اِسنادهای اشخاص صورت گرفته است، که همگی از نقش این عوامل در افزایش رضایت زناشویی خبر می­دهند.

با این وجود، به نظر می­رسد علاوه بر توانایی­ها و مهارت­های اجتماعی و هیجانی، نظام ارزشی افراد به عنوان بخش مرکزی نظام اعتقادی آن­ها می­تواند تأثیر بسیار مهمی در رفتارهای آنان داشته باشد. لذا، رجحان­ها و نظام ارزشی همسران عامل مهم و تأثیرگذاری است که باید به آن توجه شود.

ارزش­ها به عنوان معیارهایی مطلوب به هنگام قضاوت در مورد رفتار خود و دیگران، حوادث، انتخاب هدف­های زندگی، برقراری روابط با دیگران، موقع شکل دادن و بیان نگرش­ها و هنگام توجیه منطقی اعمال و رفتار به کار می­روند. علاوه بر این­ها نظام ارزشی اشخاص در موقعیت­هایی نظیر انتخاب رشته تحصیلی، شغل، تصمیم­گیری در مورد ازدواج و جدایی، و نیز انتخاب سبک زندگی می­تواند دخالت داشته باشد. ارزش­ها که خود خصیصه یا بخشی از شخصیت تلقی می­شوند، روی سایر ویژگی­های شخصیت تأثیر می­گذارند و در هماهنگی با آن­ها، سازگاری فرد با محیط و دیگران را مشخص می­کنند.

در این زمینه ، در پژوهش بررسی تأثیر هوش هیجانی بر میزان رضایت از زندگی زناشوئی و رابطه آن با نظام ارزشی همسران ،محقق تلاش کرده است تا با درک و توضیح ارتباطات بین هوش هیجانی، رضایت از زندگی زناشویی و نظام ارزشی همسران گامی در جهت سلامت روان خانواده و ارتقا کیفیت زندگی همسران و پیشگیری از پیامدهای منفی فردی و اجتماعی ناشی از مشکلات و ناسازگاری­های خانوادگی بردارد.

 

تعریف مفهومی متغیرها:

هوش هیجانی: توانایی شناخت، درک و تنظیم و نظارت بر احساسات و هیجانات خود و دیگران و استفاده از آن در جهت هدایت افکار، اعمال و ارتباطات خود و دیگران است.

رضایت زناشویی: احساس عینی از خشنودی و رضایت و نیز نگرش مثبت و لذت­بخش که زن یا شوهر از جنبه‌های مختلف زناشویی خود دارند.

نظام ارزشی: ارزش­ها اهداف فراموقعیتی هستند که به عنوان اصول راهنما در زندگی یک شخص یا گروه عمل می­کنند. این ارزش­ها به عنوان استانداردهای مطلوب هنگام قضاوت کردن در مورد رفتار، حوادث و مردم، موقع شکل دادن و بیان نگرش­ها به کار می­رود.

این پژوهش با هدف تأثیر هوش هیجانی بر میزان رضایت از زندگی زناشوئی و رابطه آن با نظام ارزشی هر یک از همسران، بر روی 75 زوج مشکل­دار مراجعه­کننده به دادگاه خانواده در تهران و 75 زوج از همسران عادی که حداقل دو سال از مدت تأهل آن­ها سپری شده است انجام شد و آزمون­های هوش هیجانی بارـ اون، مقیاس لطف­آبادی ـ نوروزی برای سنجش نظام ارزشی و پرسشنامه رضایت زناشوئی انریچ در مورد آنها به اجرا درآمد.

یافته­های این پژوهش نشان داد همسرانی که دارای هوش هیجانی بالا هستند، از رضایت زناشوئی بالاتری برخوردارند و میزان رضایت زناشوئی در همسرانی که که دارای هوش هیجانی یکسانی هستند بالاتر از همسرانی است که هوش هیجانی غیر یکسانی دارند. همچنین نظام ارزش اجتماعی و دینی رابطه معنی­دار با رضایت زناشوئی همسران دارد.

با توجه به شرایط کنونی جامعه در مورد مشکلات و نابسامانی­های موجود در خانواده­ها و پیامدهای منفی فردی و اجتماعی آن و نیز طرح این دیدگاه که هوش هیجانی پیش­بینی­کننده قوی برای موفقیت اشخاص است و همچنین با توجه به این­که هوش هیجانی ازطریق آموزش و یادگیری قابل تغییر و افزایش است؛ به نظرمی­رسد که پرداختن به این موضوع اولاً با تبیین ابعاد هوش هیجانی و تأکید بر اهمیت آموزش آن به آحاد جامعه در سنین پایین، از لحاظ نظری برای خانواده­ها و آموزش رسمی کشور قابل توجه باشد؛ثانیاً محتمل است که پرداختن به ارتباط بین مؤلفه­های هوش هیجانی و میزان رضایت از زندگی زناشویی، اطلاعات دقیق­تر و مشخص­تری برای حل و فصل مشکلات خانوادگی فراهم کند.

بازنگری و تلخیص: پروین صالح‌زاده

منبع: خداوندی راهدانه، شهین (1383). بررسی تأثیر هوش هیجانی بر میزان رضایت از زندگی زناشوئی و رابطه آن با نظام ارزشی همسران ، استاد راهنما: دکتر حسین لطف­آبادی، دانشکده علوم تربیتی و روان­شناسی دانشگاه شهید بهشتی.

نظر دهيد
  • لطفا فقط در ارتباط با مطلب فوق نظر دهيد
  • محتواي نامناسب بنا بر تشخيص مسئولين سايت به نمايش در نخواهد آمد
نام:
نشاني پست الكترونيك
عنوان:
نظر:

كد:* Code


تعداد بازديد ها: 3751

  اولين نظر را شما بدهيد
 
< بعد   قبل >
 
تازه های سایت
بازآفريني صحنه‌هاي گذشته در تلويزيون

مهم‌ترین موضوعات زیست‌محیطی جهت برنامه‌سازی

راه نویسنده شدن

اندیشه و آثار تبلیغی استاد مطهری(ره) از منظر رهبر معظم انقلاب 2

1 اندیشه و آثار تبلیغی استاد مطهری(ره) از منظر رهبر معظم انقلاب

قيام پانزدهم خرداد به روايت تصوير

حكايت‌هاي از سرزمين من – قيام پانزده خرداد

حكايت‌هايي از سرزمين من - مهارت و استعداد ايرانيان در ساخت مصنوعات

سمینار، کنفرانس و همایش های سال 1393

كودك، ادبيات و تلويزيون

راهکارهای تصویر سازی مفاهیم ومضامین قرآن ی برای کودکان

راهکارهای رسانه‌ای در زمینه رشد جمعیت

کودکان و تبلیغات بازرگانی در تلویزیون

اميد و رسانه

آیا تلویزیون به خانواده آسیب می‌زند؟

اشتباهات زبانی در صدا و سیما

ضرورت واژه سازی علمی

پژوهشگری رسانه

نقش رسانه در فرهنگ اجتماعي

فرایند اجتماعی کردن و کارکرد رسانه ها در انتقال هنجارها و ارزشها

مدیریت رسانه

نقش رسانه در فرهنگ اجتماعي

از یافته علمی تا زایش رسانه نو: گذری بر تاریخ مستند

نقش تلويزيون در عرفي شدن فرهنگ - 1

رسانه اخلاقی و اخلاق رسانه‌ای

نقش رسانه‌های تصویری در زوال دوران کودکی

نقش رسانه‌های تصویری در زوال دوران کودکی

آیا یونیسف به اهداف خود رسیده است؟

بانک های اطلاعاتی
آخرین به روز رسانی

4 مرداد 1393
ساعت 11:44:30

 
شبکه یک شبکه دو شبکه سه شبکه چهار شبکه پنج شبکه آموزش شبکه جام جم شبکه قران مرکز تحقیقات پایگاه جامع اطلاع رسانی تلویزیون اداره کل پژوهش های رادیو شبکه مستند مرکز اموزش صدا و سیما مرکز پژوهش های اسلامی شبکه پویا شبکه نمایش