امروز    جمعه , 10/مرداد/1393   Friday , 01/August/2014  - 
 
اثرات انقلاب اسلامی ایران در بیداری جهان اسلام نسخه PDF چاپ
امتیاز: / 0
بدعالی 
25 آبان 1387

اثرات انقلاب اسلامی ایران در بیداری جهان اسلام

 

تهیه کننده:  گروه سیاسی شبکه دری
                                        
شركت‌كنندگان:

۱- دکتر عنایت الله یزدانی: (کارشناس مسایل سیاسی و استاد دانشگاه اصفهان)
۲
-پروفسور نظیف شهرانی: (استاد دانشگاه ایندیانا و کارشناس افغان مقیم امریکا)

۳-مرتضی پویا: (روزنامه نگار و فعال سیاسی پاکستان)

 

*****

در سال 1357 در شرایطی که جهان به دو قطب کمیسیون شرق و لیبرالیسم غرب تقسیم شده بود و ملت های جهان سوم بخصوص کشورهای اسلامی به میدان تاخت و تاز قشون نظامی و سیاست های سلطه جویانه سردمداران دو قطب مسلط جهانی تبدیل شده بود در قلب خاورمیانه و در کشور اسلامی ایران، انقلاب و نهضت بزرگی آغاز شده بود که یکی از شعارهای اساسی و استراتژیک آن، (استقلال،  آزادی و جمهوری اسلامی) بود.

حضرت امام خمینی(ره) به عنوان رهبر و سکاندار کشتی این انقلاب، با توکل بر خدا و حمایت قاطع ملت مسلمان ایران و تحت لوای کلمه طیبه اسلام، موج بزرگی از آزادی خواهی و استقلال طلبی را در این کشور ایجاد کرد که سرانجام این انقلاب شکوهمند اسلامی که حضرت امام از آن به عنوان انفجار نور یاد می کند در روز بیست و دوم ماه دلو یا بهمن سال 1357 به پیروزی رسید و با پیروزی پرجلال و شکوهمند خود افق های جدیدی فراروی ملت های مسلمان و مستضعف جهان گشود.

چه عواملی در پیروزی انقلاب اسلامی در ایران نقش مؤثر و تعیین کننده داشت؟

نظردکتر عنایت الله یزدانی یکی از اساتید دانشگاه ایران این چنین است:

دکتر یزدانی: (اصولاً هر انقلابی بر سه 3 پایه استوار است. پایه اول ایدئولوژی آن انقلاب است، پایه دوم مردم و پایه سوم رهبری است.

هرکدام از این سه پایه به نوعی در پیشبرد انقلاب نقش داشتند. نقش ایدئولوژی نقش محرک و متحرک بود، نقش مردم به عنوان بدنه اصلی انقلاب و اولویت و اهمیت رهبر سکانداری و جهت دادن به انقلاب بود. اگر نگاهی بیاندازیم انقلاب اسلامی در ایران می بینیم که این سه به خوبی باهم هماهنگ بودند. از یک طرف محرک اصلی برای بروز انقلاب اسلامی در ایران خود مکتب اسلام است، ایده ها و آرمانی هایی را که اسلام ترسیم کرده بود و معتقدانی که موجود بود و وضع موجودی که منطبق با آیین و شریعت اسلام نبود و وضع مطلوبی  که درواقع مدنظر بود. دومین عامل مردم هستند که مهمترین ویژگی انقلاب اسلامی است که همه اقشار مردم با هر نوع پایگاه اجتماعی، با هر میزانی از تحصیلات و با هر وضعیتی از شهرنشینی یا روستانشینی درواقع یکصدا و یکنواخت باهم بودند و حضور گسترده آنها در صحنه های انقلاب و مبارزه با نظام مطرح بود و مهمتر از این دو پایه نقشی بود که حضرت امام به عنوان رهبر انقلاب داشت. امام به دلیل شناختی که از اسلام داشت و نوع برداشت جدیدی که از نوع محتوای فقه داشتند از یکسوی دیگر نوع درایتی که به لحاظ مدیریت اجتماعی داشت، توانست مردم را به نحو احسن مدیریت و رهبری کند و نتیجه عملکرداین سه پایه هماهنگی بود که ما شاهد پیروزی مردم بودیم. علیرغم تمام فشارها و مخالفت هایی که وارد می شد، و با بکاربردن ادوات نظامی انقلاب مردمی ایران درواقع توانست درمقابل آنها پیروز شود و 22 بهمن 57 به بار نشست.)

 

****************************

آقای یزدانی سه عامل مهم اسلام، رهبری و مردم هماهنگی کامل میان این سه عامل را در پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، مؤثر و کارساز می داند.

 آقای مرتضی پویا، تحلیلگر و فعال سیاسی پاکستانی در این باره چه دیدگاهی دارد:

مرتضی پویا: (انقلاب اسلامی که 28 سال قبل در ایران ایجاد شد، به ترویج و نظارت امام خمینی بود که بزرگترین نهضتی است که در این 100 سال ما شاهدیم و این انقلاب تأثیرات زیادی بر سایر جوامع داشته است. خصوصاً پیام امام مقابله با طاغوت بود و درثانی مستضعفان جهان را از مستکبرین نجات دهد. انقلاب اسلامی گرایش اسلامی اش از این جهت است که نه فقط برای مسلمان بلکه برای تمام مستضعفان جهان هست و می خواهد تمام مسلمانان درمقابل افکار طاغوت بایستند و ادیان الهی و ابزار الهی را ترویج کردند و شمع را روشن کردند که هر روز ما بر گسترش مسلمانان فایق هستیم که میزان مسلمانان از چین تا امریکای لاتین، اروپا، افریقا و… افزایش یافته است و تأثیرات زیادی بر مردم مسلمان جهان گذاشته و ما امیدواریم که مستضعفان جهان نجات خواهند یافت.)

****************************

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، این نظریه در سطح جهان و درمیان ملت های جهان سوم حاکم بود که در هیچ گوشه ای از دنیا، هیچ انقلاب و نهضت استقلال طلبانه به پیروزی نمی رسد مگر اینکه به یکی از دو بلوک شرق و یا غرب، وابستگی داشته باشد.

ملت ها نیز تحت فشارهای سنگین تبلیغاتی قدرت های استکباری، این نظریه را پذیرفته بودند، اما انقلاب اسلامی و پیروزی شکوهمند آن، باطل السِحر تبلیغات مستکبرین شد و این طلسم را درهم شکست.

نظرپروفسور نظیف شهرانی در امریکا، در این باره :

پروفسور شهرانی: (این مقطع در تاریخ جهان اسلام بسیار ارزشمند بود. چراکه این موفقیت و انقلاب اسلامی در یک کشور بر ضد قدرت هایی که فکر نمی شد که از صحنه بیرون شوند، بسیار بزرگ بود. چراکه تا انقلاب اسلامی ایران جامعه مسلمان دست به گریبان غربیان، غرب زده ها و قدرت های دست نشانده غربی در جهان اسلامی بودند، اما در هیچ جایی متأسفانه موفق نشدند، اما جمهوری اسلامی ایران بر این امر موفق شدند و توانستند دست نشانده های کشورهای غربی را از کشورشان خارج کنند. بدون شک یک تحول بسیار مهم و تاریخی را در جهان اسلام پدید آورد. البته بر جهادی که در افغانستان هم تازه شروع شده بود، خیلی تأثیر مثبت داشت، چراکه مردم افغانستان، مردم مسلمان ایران و جهان بر این اعتماد داشتند که می توانند با استفاده از دین خود و ایمان دست به دست هم بدهند و دربرابر هر قدرت و دشمن داخلی و خارجی مقاومت کنند و بالاخره موفق شوند و در این هیچ شکی نیست که در نهضت های بعدی در جهان اسلام تأثیرات بسیار عمیق و رنگینی از پیروزی انقلاب ایران گرفتند و  هنوز هم نهضت ها و مقاومت های فعلی از همان چشمه آب می خورند.)

 ***************************

از پیروزی انقلاب اسلامی ایران 28 سال سپری شده است، 28 سالی که پر از فراز و نشیب های حادثه خیز در سطح منطقه و جهان بود.

در این مدت جهان اسلام و در مجموع عرصه بین المللی شاهد تحولات و دگرگونی های زیادی بوده و در کوران حوادث و بحران ها، اکثر ملت ها در مشرق زمین به نوعی خودآگاهی دست یافته اند.

از دکتر عنایت الله یزدانی پرسیدیم که در این خودآگاهی ها و بیداری ملت ها به ویژه در جهان اسلام، انقلاب اسلامی چه نقش و جایگاهی داشته و دارد؟

پاسخ ایشان اینگونه است:

دکتر یزدانی: (بروز انقلاب اسلامی در برهه ای که ما هنوز در جنگ سرد قرار داشتیم و نظام بین الملل یک نظام دوقطبی بود و لاجرم بین این دو قطب ایدئولوژیک لیبرالیسم غربی و مارکسیسم شرقی تقسیم شدند و یک نوع حاکمیت و قابلیتی که این دو نظام داشتند، این نگرش را به وجود آورده بود که به هر حال باید با یکی از اینها ساخت و راه سومی نمی شود درپیش گرفت. آنچه که در انقلاب اسلامی ایران رخ داد و باتوجه به اینکه نظام پهلوی نظام وابسته به غرب بود، انقلاب ما ثابت کرد که می شود مبارزه کرد، می شود راهی را درپیش گرفت که نه با نظام لیبرال غربی بود و نه با نظام کمونیسم شرقی اما یک راه جدید را درپیش گرفت و به دلیل اینکه انقلاب اسلامی در یک بعد وسیع تر و فراتر از ملیّت و ملی بودن رخ داد و بُعد جهان اسلامی داشت که توانست شعله هایی از بیداری را در جهان اسلام برافروزد، بنابراین این کم کم موجب شد که دیگر ملت های مسلمان هم به این فکر بیفتند.

ما شاهدیم که خیلی از جنبش ها و نهضت ها شکل گرفت و خیلی از جنبش هایی که وجود داشت، یک انسجام بیشتر یافت و درواقع موجی از بیداری، حرکت و تحول را در دنیای اسلام شاهدیم که این می توانست برگرفته از انقلاب اسلامی باشد و به این دلیل که انقلاب اسلامی یک درس جدیدی را مطرح کرد که مهمترین میوه انقلاب ما استقلال بود و این استقلال زمانی حفظ می شود که ما بتوانیم ضمن داشتن ارتباط با جهان این مواظبت را داشته باشیم که استقلال ما مجدداً خدشه دار نشود و این درس بزرگی برای بسیاری از کشورها دارد که درزمانی که یک وابستگی کامل بین قدرت های ایران و شرق و غرب بود، در فضایی زندگی می کند که ضمن حفظ ارتباط با جهان وابستگی خود را نداشته باشد و استقلال خود را حفظ کند.)

***************************

از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی، دولت ها و نظامات سلطه گر غربی علیه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، آشکارا جبهه گیری کردند و حتی برای سرنگون ساختن آن، نقشه های سیاسی و پلان های نظامی طرح و اجرا نمودند.

بطور کلی در طول نزدیک به سه دهه که از عمر انقلاب اسلامی می گذرد استکبار غرب با هدف به زانو درآوردن جمهوری اسلامی ایران، به انواع حلیه ها، تجاوزگری ها و اعمال خصمانه دست زدند که این سناریوی پر از توطئه و تجاوز تا فعلاً نیز ادامه دارد.

سؤالی که مطرح می گردد این است که چرا قدرت های مسلط جهانی تا این حد با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی مخالفت و دشمنی می ورزند؟

دلیل این دشمنی ها و کینه توزی ها چیست؟

آقای مرتضی پویا، تحلیلگر و فعال سیاسی پاکستان:

مرتضی پویا: (این انقلاب چون کل تاریخ را تغییر می داد و طاغوت را نیست و نابود می کرد، ممکن نبود که قدرت های طاغوتی و استعمار از آن وحشت نگیرند و توازن دنیا توسط امام خمینی(ره) بهم ریخته شد. مقابل افکار و عقاید شرق و غرب ایستادند و خواستند که مستضعفین جهان را نجات دهند و مستکبرین به وحشت افتادند و در آنجا که توان داشتند و توانستند علیه انقلاب حمله کردند اما خواست و اراده مردم آزادی خواه ایران درمقابل طاغوت با تمام ابراز و ادوات پیروز شد و امروز طاغوت ناچار به همزیستی با افکار اسلامی است.) 

**************************

و اما دربرابر این همه توطئه و تهدید و اعمال فشارهای قدرت های سلطه گر غربی و در رأس آنها امریکا، انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی، همچنان پابرجا، مستحکم، باثبات و پر از ایمان و انرژی است و شعارها و برنامه های اول انقلاب اسلامی، همچنان قدرتمندانه دنبال می شود.

از دکتر عنایت الله یزدانی پرسیدیم که چه عواملی باعث ماندگاری و استمرار حمایت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی گردیده است. رمز این ماندگاری در چیست؟ و این هم پاسخ ایشان:

دکتر یزدانی: (در این راستا باز همان عوامل سه گانه ای که اشاره شد، دخیل هستند. یعنی مردم باید باشند تا به عنوان بدنه انقلاب در صحنه باشند، حامی دولت باشند و همکاری کنند و آنچه در جنگ تحمیلی 8 ساله عراق علیه ایران رخ داد، درواقع گواه این امر است، دوم خود حضور اسلام به عنوان دین زنده، پرتحول و آینده ساز و پدیدآورنده رشد و توسعه در ایران مطرح است و سوم باعث مدیریت و رهبری انقلاب است که چه در زمان حضرت امام خمینی و چه در زمان مقام معظم رهبری است.

و نکته مهمتری که مطرح است این است که اصولاً کشوری که تلاش کرده و خون داده تا استقلال را حفظ کند، قطعاً برایش حفظ استقلال یک مسئله حیاتی است. و آنچه که اکنون شاهدیم بحران های متعددی از تحریم ها گرفته تا تهاجمات لفظی و تحمیل جنگ و مسائل مختلف ازجمله بحث هسته ای فشارهای وارده بر ایران بوده، اما هیچ یک نتوانسته ما را از صحنه بیرون کند، چراکه این ویژگی انقلاب است که منجر به نظامی شده که براساس قانون اساسی شکل گرفته و قانون اساسی هم منبعث از قرآن و سنت است وچون اسلام به عنوان یک محرک اجتماعی مطرح بوده و نوع مدیریت رهبری جامعه، ما توانستیم همه این بحران ها را پشت سر بگذاریم و نظام استمرار یابد و رمز موفقیت در این سه مقوله است.)

***********************

اکنون در همین زمینه و اینکه رمز بقا و ماندگاری انقلاب اسلامی در چیست؟ نظر پروفسور نظیف شهرانی، استاد افغان در دانشگاه ایندیانای امریکا:

پروفسور شهرانی: (البته جنگ های بسیار خرابکارانه ای که صدام حسین به تشویق غربی ها دربرابر ایران شروع کرده بود، بعلاوه جنگ هایی که در اطراف ایران به وقوع پیوست، البته با اشاره و کمک هایی که دولت های غربی داشتند، چه در آذربایجان و ارمنستان و افغانستان و… اما درکنار تمامی اینها آنچه که موفقیت انقلاب اسلامی را در ایران ممکن ساخته و نگذاشت غربی ها باوجود خواسته های شوم شان موفق نشدند، طرفداری مردم ایران و برنامه های مشخص دولت ایران دربرابر مردم شان است که در قدم اول خودکفایی اقتصادی (مردم اطراف و مستضعف ایران) بود.

باوجود اینکه در غرب از ایران و کارکردهای دولت ایران چیز مثبتی شنیده نمی شد، اما یقیناً ایران که محتاج به تولید مواد غذایی از خارج در سال های حکومت شاه بودند، چند سال بعد از انقلاب موفق شد تمام مواد غذایی ضروری جامعه را تأمین کنند و علاوه بر آن صادرات هم داشته باشند. این خود یک دستاور بزرگ بود.

بازسازی های زراعتی، اقتصادی در ایران طی 28 سال و با وجود جنگ های تحمیلی به خوبی پیش رفت، لیکن اکنون بازهم دولت ایران نیاز به بهبود یک سری برنامه های خود دارد و یکسری اصلاحات باید در مسایل سیاسی آورده شود و زدوبندهای داخلی گروه های سیاسی در ایران اگر کاهش یابد و عدالت اجتماعی و حق و حقوقشان براساس قوانین شرعی سپرده شود، یقیناً ایران موفق تر خواهد شد و جامعه ایران به عنوان یک جامعه قدرتمند در مجامع اسلامی ظهور کرده و جای خود را حفظ خواهد کرد.)

**************************

و بالاخره یکی از مباحث مهم و ارزشمندی که در رابطه با انقلاب اسلامی مطرح است بحث مربوط به دستاوردهای انقلاب در طول 28 سال گذشته است. دستاوردهای داخلی، و دستاوردهایی که در سطح منقطه و جهان داشته است….

در پایان دکتر یزدانی و دیدگاه ایشان در این باره:

دکتر یزدانی: (در سطح ملی مهمترین دستاورد ما پایان یافتن استبداد بود. پایان یافتن استعمار و بدست آوردن میوه شیرین و لذیذ آزادی. در این راستا ما یکسری پیشرفت بسوی اهداف داشتیم، مهمترین بحث، بحث رشد علمی جامعه است که درصد سواد و آموزش عالی تحول سریع یافته و گسترش پیدا کرده و مراکز متعدد علمی، آموزشی و تحقیقاتی در ایران فعال شده، بحث دیگر تحقیقات بنیادی در حوزه های ژنتیک است و بحث هسته ای ماست که توانسته ایم علیرغم تحریم ها با تکیه به صاحبنظران داخلی این دستاوردها را داشته باشیم.

در بُعد عمران و آبادانی و زیربنایی هم تحولات عمده ای داشته ایم و به سمت پیشرفت درحرکتیم و یک چشم انداز 20 ساله ترسیم کرده ایم که درحال دست یافتن به آن وضعیت مطلوب و مناسب هستیم. در بُعد منطقه ای، جایگاه ایران متحول شد. ایران که به عنوان یک کشور مخالف در منطقه مطرح بود، با بروز انقلاب اسلامی نشان دادیم که ما با منطقه مشکل نداریم و به برقراری ارتباط نزدیک به سایر کشورها پرداختیم. در بُعد بین الملل هم تلاش کردیم از یک بُعد قوی و صاحب نفوذ مطرح باشیم. برخی از بحران ها مثل قره باغ، در حوزه آسیای مرکزی مثل تاجیکستان و در بحران عراق و افغانستان خوب حرکت کردیم و با عمده ای از کشورها با عدد بسیار بالایی از سفرای کشورمان در این کشورها به برقراری ارتباط پرداختیم و حضور ایران (در منطقه و جهان )حضور قابل توجهی  است.)

****************************

 نتیجه گیری

 در این میزگرد سه کارشناس از سه کشور مسلمان و همسایه ایران، پاکستان و افغانستان شرکت داشتند و دیدگاه های خود را پیرامون عوامل پیروزی انقلاب اسلامی و تأثیرات آن در بیداری ملت های جهان اسلام ابراز داشتند.

درخصوص عوامل پیروزی و رمز ماندگاری انقلاب اسلامی، در این ویژه برنامه به سه پایه اصلی انقلاب یعنی رهبری، مردم و ایدئولوژی اشاره گردید که هماهنگی کامل این سه عنصر، زمینه های پیروزی انقلاب اسلامی را فراهم آورد و اکنون نیز همین هماهنگی در سه رکن یادشده باعث ماندگاری، شکوفایی و اقتدار و عظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی گردیده است.

کارشناسان در این برنامه، از دستاوردهای بسیار عظیم انقلاب اسلامی درطی 28 سال گذشته در داخل ایران و همچنین در سطح منطقه و جهان یادآوری کرده و گفتند قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، این تفکر غلط در جهان رایج بود که می گفتند هیچ انقلابی در هیچ جایی از جهان روی نمی دهد و به پیروزی نمی رسد مگر اینکه به یکی از دو بلوک کمونیسم شرق یا لیبرالیسم غرب متکی باشد ولی انقلاب اسلامی با زعامت ابرمرد زمان حضرت امام خمینی(ره) و حمایت قاطیهً مردم ایران و با تکیه بر ایمان و ایدئولوژی اسلامی، این تفکر غلط را ازبین برد و ثابت کرد که یک ملت آزاده با تکیه بر ایمان به الله، و تحت یک رهبری مدبرانه می تواند مستقل از قدرت های سلطه گر  انقلاب خود را به پیروزی برساند.

نظر دهيد
  • لطفا فقط در ارتباط با مطلب فوق نظر دهيد
  • محتواي نامناسب بنا بر تشخيص مسئولين سايت به نمايش در نخواهد آمد
نام:
نشاني پست الكترونيك
عنوان:
نظر:

كد:* Code


تعداد بازديد ها: 4915

  اولين نظر را شما بدهيد
 
< بعد   قبل >
 
تازه های سایت
بازآفريني صحنه‌هاي گذشته در تلويزيون

مهم‌ترین موضوعات زیست‌محیطی جهت برنامه‌سازی

راه نویسنده شدن

اندیشه و آثار تبلیغی استاد مطهری(ره) از منظر رهبر معظم انقلاب 2

1 اندیشه و آثار تبلیغی استاد مطهری(ره) از منظر رهبر معظم انقلاب

قيام پانزدهم خرداد به روايت تصوير

حكايت‌هاي از سرزمين من – قيام پانزده خرداد

حكايت‌هايي از سرزمين من - مهارت و استعداد ايرانيان در ساخت مصنوعات

سمینار، کنفرانس و همایش های سال 1393

كودك، ادبيات و تلويزيون

راهکارهای تصویر سازی مفاهیم ومضامین قرآن ی برای کودکان

راهکارهای رسانه‌ای در زمینه رشد جمعیت

کودکان و تبلیغات بازرگانی در تلویزیون

اميد و رسانه

آیا تلویزیون به خانواده آسیب می‌زند؟

اشتباهات زبانی در صدا و سیما

ضرورت واژه سازی علمی

پژوهشگری رسانه

نقش رسانه در فرهنگ اجتماعي

فرایند اجتماعی کردن و کارکرد رسانه ها در انتقال هنجارها و ارزشها

مدیریت رسانه

نقش رسانه در فرهنگ اجتماعي

از یافته علمی تا زایش رسانه نو: گذری بر تاریخ مستند

نقش تلويزيون در عرفي شدن فرهنگ - 1

رسانه اخلاقی و اخلاق رسانه‌ای

نقش رسانه‌های تصویری در زوال دوران کودکی

نقش رسانه‌های تصویری در زوال دوران کودکی

آیا یونیسف به اهداف خود رسیده است؟

بانک های اطلاعاتی
آخرین به روز رسانی

4 مرداد 1393
ساعت 11:44:30

 
شبکه یک شبکه دو شبکه سه شبکه چهار شبکه پنج شبکه آموزش شبکه جام جم شبکه قران مرکز تحقیقات پایگاه جامع اطلاع رسانی تلویزیون اداره کل پژوهش های رادیو شبکه مستند مرکز اموزش صدا و سیما مرکز پژوهش های اسلامی شبکه پویا شبکه نمایش